okularium.cz Kancelářské brýle

Kancelářské brýle

Kancelářské (office) brýle, na co jsou?

Pod viděním do blízka si každý může představit něco jiného.

Pro domluvu a praktické použití rozlišujeme vidění na čtení (psaní a podobně) a střední vzdálenost.  „Čtecí“ vzdálenost je obvykle kolem 30 cm, za střední vzdálenost považujeme 60-70 cm. To je obvyklá vzdálenost monitoru počítače, ale třeba také pracovní vzdálenost v dílně. 

Pokud je člověku nad 40 let, může být obtížné vidět ostře na monitor a zároveň na čtení. Příčinou je postupně slábnoucí schopnost oční čočky zaostřovat na různé vzdálenosti. Práce na počítači a s dokumenty je pro zrak namáhavá. Prvním projevem tohoto jevu může být zvýšená únavnost, bolest i hlavy, pálení a slzení očí. Zpočátku stačí na obě vzdálenosti jednoohniskové čočky – zaostřené na monitor, blíže si oko zaostří samo. Později potřebuje pomoci i s tou druhou, „čtecí“ vzdáleností.

Řešením mohou být dvoje brýle, každé na jinou vzdálenost. Nebo tzv. kancelářské brýle. Jde o speciální typ multifokálních brýlí, které mají dvě ohniska (pracovní vzdálenosti – typicky je to 30 a 65 cm) s plynulým přechodem. Z toho vyplývá, že oproti klasickým multifokálním brýlím sice nemají zónu pro vidění do dálky, zato obě pracovní zóny jsou široké pro pohodlnou dlouhodobou práci. Zátěž očí sníží vhodný filtr modrého světla.