okularium.cz Kancelářské brýle

Kancelářské brýle

Kancelářské (office) brýle, na co jsou?

Pod viděním do blízka si každý může představit něco jiného.

Pro domluvu a praktické použití rozlišujeme vidění na čtení (psaní a podobně) a střední vzdálenost.  „Čtecí“ vzdálenost je obvykle kolem 30 cm, za střední vzdálenost považujeme 60-70 cm. To je obvyklá vzdálenost monitoru počítače, ale třeba také pracovní vzdálenost v dílně. 

Pokud je člověku nad 40 let, může být obtížné vidět ostře na monitor a zároveň na čtení. Příčinou je postupně slábnoucí schopnost oční čočky zaostřovat na různé vzdálenosti. Práce na počítači a s dokumenty je pro zrak namáhavá. Prvním projevem tohoto jevu může být zvýšená únavnost, bolest i hlavy, pálení a slzení očí. Zpočátku stačí na obě vzdálenosti jednoohniskové čočky – zaostřené na monitor, blíže si oko zaostří samo. Později potřebuje pomoci i s tou druhou, „čtecí“ vzdáleností (podrobněji viz vetchozrakost).

Řešením mohou být dvoje brýle, každé na jinou vzdálenost. Nebo tzv. kancelářské brýle. Jde o speciální typ multifokálních brýlí, které mají dvě ohniska (pracovní vzdálenosti – typicky je to 30 a 65 cm) s plynulým přechodem. Z toho vyplývá, že oproti klasickým multifokálním brýlím sice nemají zónu pro vidění do dálky, zato obě pracovní zóny jsou široké pro pohodlnou dlouhodobou práci. Pracovní vzdálenosti mohou být i jiné, vhodné čočky řeší i tento problém.
Zátěž očí při práci s monitory sníží vhodný filtr modrého světla.