okularium.cz Nemoci

Nemoci

Vetchozrakost (presbyopie) je věkem způsobená nepříjemnost, která se týká všech zkušených lidí, objeví se dříve nebo později.

Šedý zákal nebo zelený zákal?
Podobné názvy, přitom jde o zcela odlišná oční onemocnění. Zcela odlišný způsob léčby i nebezpečnost. První je onemocněním oční čočky, druhým rozumíme nemoc vedoucí k nevratnému poškození zrakového nervu.
Uvedená označení vznikla již ve starověku. A od té doby se kupodivu traduje a řada lidí „ví“, že „ten zelený se nedá operovat“. Toto sdělení je sice jednoznačné, ale není pravdivé. Chirurgická léčba zeleného zákalu je jednou z léčebných možností. Přesto má starověké tvrzení dodnes platný základ: pokud oko přestane vidět v důsledku zeleného zákalu, žádná operace zrak nevrátí. Veškerá léčebná snaha (i chirurgická) je tedy preventivní – aby k poruše vidění nedošlo. A to je právě kámen úrazu. Vzhledem k tomu, že zelený zákal na sebe jinak neupozorňuje, včasný záchyt (tedy beze škod na vidění) je možný jenom a pouze preventivním vyšetřením.
Podívejme se na oba zákaly v odkazech podrobněji – šedý zákal, zelený zákal.

Syndrom suchého oka je velmi nepříjemným průvodcem života řady lidí, a to stále nižšího věku. Také díky kancelářské práci, počítačům, klimatizaci, pracovním návykům, režimu.

Věkem podmíněná makulární degenerace. VPMD. Jeden z důvodů preventivního očního vyšetření, první známky se objevují již kolem 50. roku věku. Je důvodem také pro samovyšetření zrakové funkce. Zjistěte jak.

NOVÉ! Krátkozrakost u dětí je stále větším problémem. Prožíváme dobu, kdy se množství krátkozrakých dětí zvyšuje a odhady do budoucna ukazují, že kolem roku 2050 bude krátkozraká již polovina celosvětové populace.

Loading