okularium.cz Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka je v současné době velmi častým problémem. Jeho podkladem je komplexní porucha (nestabilita nebo nedostatečnost) slzného filmu. Ta vede k různému stupni poškození povrchu oka, která se projeví různými stupni očního nepohodlí. Řezání, štípání, pálení oční, pocit unavených očí a často také paradoxně zvýšené slzení – typicky při větru nebo v chladu (jde o reflexní slzení v důsledku zvýšené citlivosti oka), proměnlivé vidění, hleny, zarudnutí očí.

Paradox suchého oka

„Vyjdu ven, foukne vítr a mně z očí tečou slzy proudem. A vy mi tvrdíte, že mám suché oko?“
„Ano. Nesmíme zaměňovat slzný film (ochrana povrchu oka) a reflexní slzení (obrana oka před podrážděním – třeba smítkem). Reflexní slzení neobnoví ochranný slzný film, spíše naopak.“

Mechanismy vedoucí k suchému oku

Mezi mechanismy, které mohou být postiženy poruchou, patří:

  1. Vlastní porucha slzného filmu. Ten je tvořen třemi vrstvami – nejsilnější vodní vrstvou, hlenovou vrstvou přímo na povrchu oka a tukovou vrstvou na povrchu (omezuje odpařování vody).
  2. Poruchy víček. Okraj víček musí být pro dobrou funkci hladký jako stěrač u auta, víčka se pro svlažení oka musí dobře zavírat a dovírat (i ve spánku).
  3. Poruchy povrchu oka (rohovky nebo spojivek). Stopy po zánětech, úrazech nebo onemocněních povrchu oka také vedou k poruše slznéno filmu.

Obrázek: Složení slzného filmu zepředu.
A. tuková vrstva, B. vodní vrstva (v reálu je nejsilnější), C. hlenová vrstva, D. rohovka

Příčiny

Příčiny poruchy slzného filmu jsou velmi různorodé a velmi často se kombinují a sčítají.
K poruše slzného filmu mohou vést hormonální změny, některé léky, některé celkové nemoci, záněty, nedostatek vitamínů, infekce, úrazy, poleptání a popálení oka, nervové obrny a podobně.
Projevy syndromu suchého oka jsou také ovlivněny okolním prostředím. Potíže se zhoršují v prašném, suchém, zakouřeném prostředí, ve větru, působením klimatizace, ústředního topení, různých výparů, nikotinu, chlorované vody v bazénech, nošením kontaktních čoček, intenzivním osvětlením.
Zvláštní častou formou suchého oka je tzv. syndrom kancelářského oka (Office Eye Syndrome) v důsledku dlouhodobé práce u počítače nebo s jinými displeji (ano, chytré telefony) nebo také při dlouhém řízení auta.
Svoji roli hrají i faktory jako stres nebo emocionální labilita.

Tyto vlivy působí na všechny lidi a jen někdo má potíže. Jak to?

Ano. Lze si představit jednotlivé vlivy jako sloupečky, které se staví na sebe, jejich vliv se sčítá a při překročení určité hranice (oranžová čára) člověk začne potíže vnímat. Proto také někdy potíže jsou přítomné a jindy ne.

Oranžová čára představuje hranici, nad kterou se objeví potíže (vlevo potíže nejsou)

Při syndromu suchého oka nekloužou víčka po oku hladce, což kromě nepříjemného pocitu způsobuje drobná poranění povrchu oka, prohlubují se zánětlivé změny a v pokročilém stádiu může dojít i k nevratnému jizvení a poškození rohovky. Syndrom suchého oka tedy není jen nepříjemný, ale bohužel může vést ke zhoršení vidění.

Léčba

Ideální by bylo odstranit příčiny. Ne vždy to je bohužel možné.

  1. režimová opatření – pozor na klimatizace a proudění vzduchu, počítače a displeje obecně, škodliviny ve vzduchu, nevyhovující brýle, nedostatek spánku
  2. pravidelné kapání „umělých slz“ nejlépe bez obsahu konzervačních látek. Bývají o něco dražší, zato vydrží i 6 měsíců po otevření a obvykle také mají lepší složení (např. Artelac TripleAction 10 ml nebo řada HYLO EYE CARE®). Při mírných potížích si pacient léčbu může řídit sám, kapky koupíte v lékárně. Ideální volba pro lidi pracující na počítači (syndrom kancelářského oka).
  3. léčba chronického zánětu očních víček. Jde o velmi častou příčinu nestability slzného filmu a později i nerovností „stěrače“ víček.
  4. uzávěry slzných cest. Při nedostatku vodní složky slzného filmu je možné omezit odtok slz slznými cestami pomocí uzávěrů slzných cest, viz níže.
  5. další techniky vyhrazené pro těžší příznaky.

Uzávěry slzných cest

Ve vnitřním koutku oka (u nosu) máme horní (H., viz obrázek) a dolní kanálek (D.), který odvádí slzy do nosní dutiny. Při nedostatku slz může být řešením uzávěr slzných cest, kdy omezíme odtékání slz pryč z oka – více slz zůstane pro slzný film. Uzavřít lze jen dolní nebo všechny čtyři body. Uzávěry (plugy) jsou buď dočasné (na cca 4-6 měsíců) nebo trvalé. Vždy začínáme dočasnými uzávěry k ověření efektu. Cílem zavedení uzávěrů je zlepšit kvalitu života pacientům, kterým nestačí běžné dávkovací schéma umělých slz.

Nabízíme Vám tuto možnost na našem pracovišti. Uzávěry slzných cest a jejich implantace nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.