Syndrom suchého oka
Syndrom suchého oka je v současné době velmi častým problémem. Jeho podkladem je komplexní porucha (nestabilita nebo nedostatečnost) slzného filmu. Ta vede k různému stupni poškození povrchu oka, která se projeví různými stupni očního nepohodlí. Řezání, štípání, pálení oční, pocit unavených očí a často také paradoxně zvýšené slzení – typicky při větru nebo v chladu (jde o reflexní slzení v důsledku zvýšené citlivosti oka), proměnlivé vidění, hleny, zarudnutí očí.
Paradox suchého oka
„Vyjdu ven, foukne vítr a mně z očí tečou slzy proudem. A vy mi tvrdíte, že mám suché oko?“
„Ano. Nesmíme zaměňovat slzný film (ochrana povrchu oka) a reflexní slzení (obrana oka před podrážděním – třeba smítkem). Reflexní slzení neobnoví ochranný slzný film, spíše naopak.“
Mechanismy vedoucí k suchému oku
Mezi mechanismy, které mohou být postiženy poruchou, patří:
- Vlastní porucha slzného filmu. Ten je tvořen třemi vrstvami – nejsilnější vodní vrstvou, hlenovou vrstvou přímo na povrchu oka a tukovou vrstvou na povrchu (omezuje odpařování vody).
- Poruchy víček. Okraj víček musí být pro dobrou funkci hladký jako stěrač u auta, víčka se pro svlažení oka musí dobře zavírat a dovírat (i ve spánku).
- Poruchy povrchu oka (rohovky nebo spojivek). Stopy po zánětech, úrazech nebo onemocněních povrchu oka také vedou k poruše slznéno filmu.
Obrázek: Složení slzného filmu zepředu.
A. tuková vrstva, B. vodní vrstva (v reálu je nejsilnější), C. hlenová vrstva, D. rohovka
Příčiny
Příčiny poruchy slzného filmu jsou velmi různorodé a velmi často se kombinují a sčítají.
K poruše slzného filmu mohou vést hormonální změny, některé léky, některé celkové nemoci, záněty, nedostatek vitamínů, infekce, úrazy, poleptání a popálení oka, nervové obrny a podobně.
Projevy syndromu suchého oka jsou také ovlivněny okolním prostředím. Potíže se zhoršují v prašném, suchém, zakouřeném prostředí, ve větru, působením klimatizace, ústředního topení, různých výparů, nikotinu, chlorované vody v bazénech, nošením kontaktních čoček, intenzivním osvětlením.
Zvláštní častou formou suchého oka je tzv. syndrom kancelářského oka (Office Eye Syndrome) v důsledku dlouhodobé práce u počítače nebo s jinými displeji (ano, chytré telefony) nebo také při dlouhém řízení auta.
Svoji roli hrají i faktory jako stres nebo emocionální labilita.
Tyto vlivy působí na všechny lidi a jen někdo má potíže. Jak to?
Ano. Lze si představit jednotlivé vlivy jako sloupečky, které se staví na sebe, jejich vliv se sčítá a při překročení určité hranice (oranžová čára) člověk začne potíže vnímat. Proto také někdy potíže jsou přítomné a jindy ne.
Při syndromu suchého oka nekloužou víčka po oku hladce, což kromě nepříjemného pocitu způsobuje drobná poranění povrchu oka, prohlubují se zánětlivé změny a v pokročilém stádiu může dojít i k nevratnému jizvení a poškození rohovky. Syndrom suchého oka tedy není jen nepříjemný, ale bohužel může vést ke zhoršení vidění.
Léčba
Ideální by bylo odstranit příčiny. Ne vždy to je bohužel možné.
- režimová opatření – pozor na klimatizace a proudění vzduchu, počítače a displeje obecně, škodliviny ve vzduchu, nevyhovující brýle, nedostatek spánku
- pravidelné kapání „umělých slz“ nejlépe bez obsahu konzervačních látek. Bývají o něco dražší, zato vydrží i 6 měsíců po otevření a obvykle také mají lepší složení (např. Artelac TripleAction 10 ml nebo řada HYLO EYE CARE®). Při mírných potížích si pacient léčbu může řídit sám, kapky koupíte v lékárně. Ideální volba pro lidi pracující na počítači (syndrom kancelářského oka).
- léčba chronického zánětu očních víček. Jde o velmi častou příčinu nestability slzného filmu a později i nerovností „stěrače“ víček.
- uzávěry slzných cest. Při nedostatku vodní složky slzného filmu je možné omezit odtok slz slznými cestami pomocí uzávěrů slzných cest, viz níže.
- další techniky vyhrazené pro těžší příznaky.
Uzávěry slzných cest
Ve vnitřním koutku oka (u nosu) máme horní (H., viz obrázek) a dolní kanálek (D.), který odvádí slzy do nosní dutiny. Při nedostatku slz může být řešením uzávěr slzných cest, kdy omezíme odtékání slz pryč z oka – více slz zůstane pro slzný film. Uzavřít lze jen dolní nebo všechny čtyři body. Uzávěry (plugy) jsou buď dočasné (na cca 4-6 měsíců) nebo trvalé. Vždy začínáme dočasnými uzávěry k ověření efektu. Cílem zavedení uzávěrů je zlepšit kvalitu života pacientům, kterým nestačí běžné dávkovací schéma umělých slz.
Nabízíme Vám tuto možnost na našem pracovišti. Uzávěry slzných cest a jejich implantace nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.