Oko

Česky OKO. Viz oko – Wikislovník (wiktionary.org)
Řecky OPHTHALMOS. Proto je oftalmologie oční lékařství.
Latinsky OCULUS. Proto Okularium, Vaše oční optika a oční ambulance.
Slovo oko samozřejmě používáme pro pojmenování zrakového orgánu. Pojďme se podívat, co všechno může být oko. Je toho opravdu hodně.

Tygří oko (anglicky Tiger’s eye)

17.7.2024
Tygří oko je odrůda křemene (SiO2), za jejíž zbarvení odpovídají další minerály, jako oxidy a hydroxidy železa. Vzniká oxidací sokolího oka (viz níže). Znali jej již ve starém Řecku, kde jej považovali za kámen radosti a duševní vyrovnanosti. Indičtí šamani považovali kámen za silný talisman a nazývali místní božstvo Šivu kamenem.

Kuří oko (clavus)

2.5.2024
Obrázek záměrně nezobrazuje skutečné „kuří oko“ (clavus), ale oko kura. Snímek „kuřího oka“ neprošel autocenzurou – nevypadá hezky (eufemismus). Odvážní mohou navštívit například tyto stránky. Clavus je nadměrné zmnožení zrohovatělé pokožky (hyperkeratóza), které vzniká v místě tlaku nevhodné boty. Zhrubělá pokožka proniká do hloubky tkání, není to jen povrchová slupka. Pak dokáže potrápit značnou bolestí. Lépe se ho zbavit co nejdříve.

Magické oko (bludička)

7.4.2024
Peprmintový likér („zelená“) umí v pivu pěkně zářit. Podivný drink by proslaven filmem Bony a klid (1988), recept je však starší. Hospodské legendy praví, že vznikl omylem – podroušený výčepní naservíroval panáka zelené přímo do půllitru. Kdo by ale kazil pivo úmyslně??

Horovo oko (Vedžat)

14.3.2024
Vedžat je překládán z egyptštiny jako Horovo oko. Hor (latinsky Horus), byl staroegyptský bůh nebes, slunce a světla, božský vládce Egypta. Slunce a Měsíc byly považovány za jeho oči. Hor po zavraždění svého otce Usíra bohem chaosu Sutechem se Sutechem bojoval o trůn Egypta. V této bitvě ztratil jedno oko. Jeho oko nahradil bůh měsíčního svitu Chonsu okem stříbrným. Ztracené oko se poté stalo symbolem ochrany celého Egypta a jedním z nejdůležitějších symbolů moci.

Oko Sahary (قلب الريشات , Qalb ar-Rīšāt)

3.2.2024
Oko Sahary leží na území Mauritánie (google maps). Je to erodovaná geologická struktura tvořená převážně sedimenty a vyvřelou horninou. Původně se jmenovala Richâtova knoflíková dírka (boutonnière du Richât). Má asi 40 km v průměru a je známa asi od 30. let 20. století.

Drát s okem

8.1.2024
Dráty s oky mají četná využité ve stavebnictví a podobně, například při opevňování konstrukcí pro sádrokartonové desky.

Oko na punčoše

2.12.2023
Trhlina nebo díra v silonce se může rychle rozšířit. Zajímavou koláž s tímto názvem vytvořil básník a výtvarník Jiří Kolář (2014-2002). Najdete ji třeba tady. Trhlina i díra se může objevit i v sítnici.

Složené oko (fasetové oko).

8.11.2023
Podobně uspořádané oko má většina dospělců hmyzu a korýšů. Je složeno z velmi podobný malých oček – ommatidií. Každé z nich vnímá samostatně, výsledný obraz vzniká jako vjem poskládaný z jednotlivých ommatidií. Průměrný počet ommatidií je kolem 5000 na jedno složené oko, ale mezidruhová variabilita je vysoká.

Oko na polévce (anglicky oil slick).

21.10.2023
Mastné oko na polévce vzniká, když se tuk z ingrediencí polévky oddělí a vystoupá na povrch. Tuk je méně hustý než voda, takže se přirozeně vznáší na povrchu. Hustota tuku je kolem 0,9 g/cm³.

Hra oko (Jednadvacet oko bere).

9.10.2023
Jde o známou hazardní hru, českou modifikaci původní francouzské hry vingt-et-un, jinými variantami je například Black Jack, ventiuna nebo Baccarat.

Sokolí oko (Hawk’s Eye neboli modré tygří oko).

28.8.2023
Minerál známý ze šperkařství. Jde o odrůdu křemene a neokysličeného příbuzného známějšího tygřího oka. Indiáni mu údajně říkají „kámen moudrých předků“.

Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia).

26.7.2023
Krásná jedovatá bylina. Jedem rostliny a zejména plodu jsou především saponiny. Plod připomíná borůvku, ale je nechutný, k otravám lidí prakticky nedochází.

Mořské oko (Morskie Oko).

26.7.2023
Největší pleso v polských Tatrách, pár set metrů od slovenských hranic. Má hloubku až 50,8 m. Na mapách jej najdete zde.

Loading