okularium.cz Než se objednáte

Než se objednáte

Telefonní číslo pro objednání je záměrně uvedeno níže. Čtěte prosím pozorně následující řádky.
Než nám zavoláte, zodpovězte si prosím tyto otázky – pomohou Vám se lépe objednat. Otázky, které Vám při objednání položíme, mají svůj smysl.
Než nám zavoláte, přichystejte si Vaši představu o termínu vyšetření v ordinační době (nebo mimo ni za příplatek). Termín vyšetření si zapište (neposíláme termíny vyšetření ani SMS, ani e-mailem).

 • Máte zdravotní pojišťovnu 111, 201, 205 nebo 213? Výborně, s těmito pojišťovnami má oční ambulance smlouvu o úhradě zdravotní péče.
  Nemáte-li některou z těchto pojišťoven, i tak Vás přijmeme do péče, ale budete si muset platit sami nejen zdravotní péči (ceník), ale např. i léky i další vyšetření námi předepsané. Další informace, proč tomu tak je.

 • Najdete nás? Návod na cestu zde.

 • Vyjdete schody do 1. poschodí bez výtahu? Právě tam je naše ambulance. Nezajišťujeme vynášení, ani pacientů, ani třeba kočárků.

 • Vyhovuje Vám naše objednací doba? Na hlavní stránce je uvedena přibližná aktuální objednací doba. Také bychom byli raději, kdyby byla kratší. K objednací době podrobnější informace zde. Pokud máte zájem o dřívější termín, nabízíme vyšetření mimo ordinační dobu s příplatkem. Potřebujete brýle brzy? (nabídka zde).

 • Potřebujete jen registraci do naší ambulance? Oční lékařství nepatří mezi tzv. registrující obory, něco jako registrace do oční ambulance tedy neexistuje. Pacientem ambulance se člověk stává převzetím do péče nejdříve prvním vyšetřením u nás.

 • Neměli jste ještě při vyšetření rozšířené (rozkapané) zornice? Je možné, že bude potřebné to nyní udělat. Vidění se Vám pak na několik hodin trochu zhorší, neměli byste přijet autem nebo po vyšetření pracovat. Pokud to nejde zařídit, nevadí, na vyšetření v rozkapání přijdete jindy.

 • Chodili jste v posledních pěti letech na jinou oční ambulanci? Budete potřebovat tzv. výpis ze zdravotní dokumentace – netýká se pacientů zrušené ambulance MUDr. Svobody). Vystaví Vám jej dosavadní oční lékař (pokud bude potřebovat žádanku, dostanete ji od nás). Pokud máte zdravotní dokumentaci, která by mohla souviset (operační protokoly, nálezy jiných lékařů), vezměte ji také s sebou. Je dobré mít u sebe seznam užívaných léků.

 • Máte doporučení k očnímu vyšetření – žádanku? Mějte ji s sebou při objednání a vezměte ji s sebou k vyšetření. Není to formalita, obsahuje informace od Vašeho lékaře pro nás a odpovídáme na dotaz uvedený v žádance.

 • Jsou Vaše potíže neodkladné? Úraz, náhlá ztráta vidění, vnímání podezřelých zrakových vjemů (záblesky, náhle vzniklá skvrna, deformace vidění, dvojité vidění a podobně), náhle vzniklá oční bolest, zarudnutí oka nebo výtok jsou důvodem pro co nejdřívější oční vyšetření. A to i na pohotovosti, pokud vzniknou mimo naši pracovní dobu. Vyšetření při těchto projevech neodkládejte! Pokud takové potíže nemáte, budete k vyšetření objednáni, počítejte s objednací dobou – orientačně je uvedena na úvodní stránce (na dřívější termín je již objednán někdo jiný). Pokud přejete oční vyšetření v dřívějším termínu, nabízíme vyšetření mimo ordinační dobu s příplatkem podle ceníku.

 • Zhoršuje se Vám pozvolna vidění do blízka, nedávno Vám minula čtyřicítka a do dálky vidíte stále výborně? Pravděpodobně jde o přirozený vývoj, pomohou Vám brýle na bližší vzdálenosti. Oční vyšetření je v tomto věku rozhodně vhodné. Pokud však na brýle spěcháte, je možné předepsání, výroba brýlí a vyšetření panem optometristou velmi brzy (ceník) a vyšetření lékařem můžeme ponechat na později (optometrista má kratší termíny k vyšetření než lékař).

 • Máte brýle a plánujete nové? Vyšetření pro dioptrie do brýlí a úvahu o tom, jaké brýle budete potřebovat, provede pan optometrista. Vzhledem k dlouhé objednací době na oční vyšetření je možné předpis dioptrií a oční vyšetření rozdělit – pokud na brýle spěcháte, nabízíme vyšetření panem optometristou mnohem dříve než vyšetřením lékařem. Vyšetření panem optometristou bez vyšetření lékařem je stejně jako v jakékoliv jiné oční optice zpoplatněno – podle ceníku. Pokud si v naší optice necháte zhotovit celé nové brýle, poskytneme Vám na ně slevu ve výši tohoto poplatku (tedy samotné vyšetření neplatíte!). Oční vyšetření pak provedeme v řádném termínu.
  K vyšetření si vezměte s sebou také Vaše staré brýle, ať již Vám vyhovují, či nikoliv.

 • Nosíte kontaktní čočky a chtěli byste předepsat brýle? Nepoužívejte kontaktní čočky před vyšetřením nejméně 24 hodin, aby nedošlo ke zkreslení vyšetření. Kontaktním čočkám se nevěnujeme vůbec.

 • Potřebujete více informací?

Prosíme, k vyšetření nechoďte v podnapilém stavu nebo pod jinými škodlivými vlivy (vyšetření s výjimkou neodkladných stavů nebude provedeno)!
Při nakažlivých nemocech spoléháme na Váš úsudek a ohleduplnost.

TELEFON 739 029 743
(zavolat)
v pracovní dny od 8.30 do 15 hodin.

Zavolejte, těšíme se na Vás. Telefon zvedáme, je-li to možné.
Pokud se nedovoláte, buď máme práci, nebo voláte mimo pracovní dobu.
Nevolejte znovu, pokud není Váš problém urgentní. Zavoláme Vám zpět.
INFORMACE K OBJEDNACÍ DOBĚ (zde).

Kolik budete u nás potřebovat času?

Čas objednání je čas příchodu pacienta. Vlastní čekání začíná až poté.
Pokud přijde pacient dříve, čekat začíná také až v době, na kterou byl objednán. Nechoďte dříve!
Při prvním vyšetření, převzetí do péče, s rozkapáním zornic počítejte nejméně s jednou hodinou času.
Pokud budete potřebovat i předepsat brýle, počítejte nejméně s hodinou a půl.
Čas věnovaný “akutnímu pacientovi” nelze odhadnout, stejně tak dobu čekání.

Jak probíhá oční vyšetření?

U nás Vás nejprve musíme ztotožnit a zaregistrovat do počítačového systému. Připravte si doklad totožnosti a kartičku zdravotní pojišťovny (pokud si hradíte vyšetření sami, stačí doklad totožnosti).
Oční sestra zjistí orientačně Vaše potřeby a vždy provede základní vyšetření jako přípravu před dalším postupem – vždy vyšetří zrakovou ostrost, vyšetření na autorefraktometru, vždy změří oční tlak. Spolupracujte, jak nejlépe umíte. Lékař i optometrista z výsledků těchto vyšetření vycházejí.
Pan optometrista se věnuje vyšetření zrakové ostrosti, zrakové funkce a stav spolupráce mezi oběma očima. Zjistí Vaše potřeby. Dávno nestačí “brýle do dálky a brýle do blízka”, jak bývalo dříve a jak je dosud rozlišeno na “brýlovém receptu”. Kde jsou třeba “brýle na počítač”? “Kancelářské brýle“? Na to prostý “brýlový recept” nestačí, vznikal totiž v době, kdy neexistovaly ani kancelářské ani progresivní čočky (pro starší bifokální čočky stále stačí). Pro dokonalé zhotovení brýlí podle Vašich potřeba je nezbytná Vaše domluva s optometristou i s optikem. A ideálně optometrista s optikem spolu. Tak to u nás děláme. Ale “brýlový recept”, který od nás dostanete, můžete použít v jakékoliv oční optice, nejenom u nás.
Paní optička Vám pomůže s výběrem vhodné obruby. Není to jen otázka barvy či estetiky, tvaru nebo velikosti obličeje. Brýlovou obrubu musíte zvolit také podle účelu. Brýlová čočka se musí do obruby optimálně vejít, nemáte-li platit více za “výrobní” čočku na zakázku. Volba správné čočky dnes rovněž není zcela jednoduchá. I při tomto výběru musí optik vědět, na co brýle potřebujete. Nebojte se o tom mluvit (chcete např., aby se samozabarvovací brýle zatmavovaly i v autě?).
Očnímu lékaři patří vyšetřování oka a okolí jako funkční jednotky a anatomické struktury. Dále je to pochopitelně léčba očních nemocí (vyjma dioptrických vad, předpis brýlí patří do rukou optometristy). V neposlední řadě je to předcházení očním nemocem, odhalování rizikových faktorů. Celá řada poruch na sebe upozorní – zhoršením vidění, bolestí, zarudnutím nebo otokem, pak člověk většinou lékaře vyhledá. Jsou bohužel i velmi vážné nemoci, které se neprojeví včas – typicky jde o právem obávaný “zelený zákal” (přečtěte si více).
Paní asistentka Vám zpříjemní čas v čekárně, provede administrativní úkony a provede výběrem brýlových obrub.

Spěcháte na brýle?

Čekací doba na oční vyšetření lékařem může být pro Vás příliš dlouhá. Nabízíme proto vyšetření panem optometristou v naší oční optice (je součástí oční ambulance) v daleko kratším termínu, než je vyšetření lékařem – nejprve vyřešíme brýle a k vyšetření lékařem Vás objednáme. Tento postup je zpoplatněn stejně jako v jakékoliv jiné oční optice (a zrovna tak poskytujeme ve stejné výši slevu na celé brýle, pokud si je u nás necháte zhotovit). O vyšetření lékařem nepřijdete (může proběhnout i v týž den, pokud nám vypadne objednaný pacient).

Optometrista

je vysokoškolsky vzdělaný specialista, který mj. provádí činnosti v rámci diagnostiky a korekce očních refrakčních vad a související poradenství, zejména měří refrakční stav zraku objektivně (tedy za pomoci zdravotnických prostředků) a subjektivně. Navrhuje a realizuje vhodnou korekci zrakových vad brýlemi.

Rozkapání zornic

Pro detailní vyšetření celé sítnice je nezbytné rozšířit zornice, neboli je “rozkapat”. Pomocí očních kapek se rozšíří zornice na dobu asi 2-6 hodin. To u většiny lidí vede ke zhoršení vidění a zvýšenému oslnění sluncem. Člověk na tuto dobu ztrácí schopnost řídit auto, číst  a ovládat některé stroje. Vyhraďte si proto dostatek času, kdy nemusíte řídit auto a pracovat. Děkujeme za pochopení.

Neodkladné potíže

V případě neodkladných zdravotních potíží se mimo naši ordinační dobu obracejte: 

 1. v případě nutné pooperační kontroly na pracoviště, které operaci provedlo.  
 2. na oční pohotovost, kterou drží podle rozpisu oční klinika FN Ostrava-Poruba nebo oční oddělení MN Ostrava-Fifejdy – rozpis zde.