okularium.cz Multifokální brýle

Multifokální brýle

Multifokální brýle jsou ideálním řešením pro každého, kdo potřebuje brýle do dálky i brýle do blízka (více o vetchozrakosti). Brýle s multifokálními (progresivními) čočkami umožní vidět do dálky i na čtení, případně na střední vzdálenost. Čočky mají v horní polovině zónu pro vidění do dálky (nad 4 metry), v dolní části zónu na čtení (30-40 cm) a přechodnou zónu (progresivní kanál), která obě oblasti plynule spojuje a umožňuje tak vidět na střední vzdálenost (kolem 70 cm). Přechody oblastí jsou zcela hladké, skla nemají žádné rušivé linie (jako bifokální brýle).

Mezi konstrukcí multifokálních čoček jsou velké rozdíly. Obecně lze říci, že dražší čočky mají širší progresivní kanál a čtecí oblast. To spolu s přesným vyměřením a individuálním přizpůsobením brýlí umožní rychlou adaptaci na nové brýle. A také jejich pohodlné používání. Jistě je možné na trhu najít i velmi levné multifokální čočky, ale cenou za ušetřené peníze je dlouhá až nemožná adaptace na brýle a jejich omezená praktická použitelnost. Vzhledem k tomu, že tyto brýle jsou určeny k celodennímu použití, jste s nimi trvale v kontaktu a vynaložené prostředky se v podobě komfortního vidění vrátí.

Stále je však třeba mít na mysli, že multifokální čočky jsou jistým kompromisem a použitelné oblasti pro vidění jsou menší, než u monofokální čočky. Dolní periferní okraje čočky jsou vždy poněkud zdeformované a pro vidění nepoužitelné. Je potřeba správným natočením hlavy využívat vždy tu správnou část čočky. Tedy dolní část pro čtení, horní pro pohled do dálky. Přestože jsou multifokální brýle univerzální a po většinu dne mohou sloužit skvěle, pro práci na počítači mohou být lepší volbou tzv. kancelářské brýle, na delší čtení (třeba v posteli) zase jednoohniskové čtecí brýle.

Na multifokální brýle je potřebné si zvyknout, u někoho jde o pár dnů, někdo musí počítat s týdny. Použití multifokálních a jednoohniskových čoček se totiž poněkud liší. Třeba při chůzi po schodech nebo nerovnostech při sklonění jen očí člověk vidí částí určenou na čtení, tedy příliš blízko na to, aby si viděl pod nohy, nohy jsou rozmazané. Je třeba sklonit celou hlavu. Stejně tak se sklonem hlavy reguluje pohled na různé vzdálenosti.

Multifokální brýle nejsou levnou záležitostí, proto je dobře mít dobrou motivaci, aby přivyknutí na brýle proběhlo co nejrychleji. Konečnou odměnou je pak pohodlný pohled na svět.

Loading