Brýle s filtrem modrého světla

Možná jste si u někoho všimli modravého odlesku od čoček jeho brýlí. Může být nositelem brýlí, které blokují průchod modrého světla. Proč to ti lidé dělají? Co je na modrém světlu špatného?

Modré světlo bylo s lidmi odjakživa, je totiž součástí slunečního spektra. V posledních letech však lidé tráví spoustu času s jeho novými a vydatnými zdroji, jako jsou monitory počítačů a mobilní telefony. Dlouhodobá práce nebo sledování těchto přístrojů vede ke zvýšené zrakové únavě.
Při delší kancelářské práci jsou brýle s filtrem modrého světla vhodnou pomůckou, která této únavě pomáhá čelit. Není však jedinou a kouzelnou. Dalšími předpoklady pro zrakové pohodlí jsou umělé slzy kapané ve vhodných intervalech, přestávky v práci, vhodná poloha těla, zejména hlavy a páteře.

Dalším možným benefitem je zlepšení spánku. Modré světlo zpomaluje tvorbu melatoninu, který nám pomáhá usínat. Je proto vhodné několik hodin před spánkem nehledět na přístroje, které ve vyšší míře modré světlo vyzařují. Nebo jeho nežádoucí efekt blokovat brýlemi s filtrem modrého světla.

Modré světlo, jeho vyšší dávky jsou obviňovány jako jeden z faktorů, které mohou přispívat k rozvoji makulární degenerace sítnice. Na tomto tvrzení však nepanuje jednoznačná vědecká shoda.

Tyto brýlové čočky mohou mít namodralé odlesky zmíněné v úvodu a dobře viditelné na obrázku (a také lehce nažloutlý nádech), ale existují i estetické varianty, které mají tyto efekty potlačené.

Loading