Oční vyšetření
Na našem pracovišti můžete potkat 5 druhů pracovníků: oční sestru, optometristu, očního lékaře, oční optičku a asistentku. Je nás méně než 5, protože někteří zaměstnanci mají více odborností.
Po Vašem příchodu Vás musíme ztotožnit a zaregistrovat do počítačového systému. Připravte si doklad totožnosti a kartičku zdravotní pojišťovny (pokud si hradíte vyšetření sami, stačí doklad totožnosti).
Proč? Musíme přece vědět, koho vyšetřujeme a kdo za vyšetření zaplatí.
Oční sestra zjistí orientačně Vaše potřeby a vždy provede základní vyšetření jako přípravu před dalším postupem – vždy vyšetří zrakovou ostrost, vyšetření na autorefraktometru, vždy změří oční tlak. Spolupracujte, jak nejlépe umíte. Lékař i optometrista z výsledků těchto vyšetření vycházejí.
Dále záleží na tom, zda je objednáno předepsání brýlí (provede pan optometrista) nebo oční vyšetření (provede lékař) nebo zda je objednáno obojí. Tento plán si stanovíte již při objednávání. Termíny na vyšetření lékařem i optometristou v jeden den jsou nejdelší.
Pan optometrista se věnuje vyšetření zrakové ostrosti, zrakové funkce a stav spolupráce mezi oběma očima. Zjistí Vaše potřeby. Dávno nestačí “brýle do dálky a brýle na blízko”, jak bývalo dříve (a jak je dosud rozlišeno na “brýlovém receptu”, Poukazu na brýle a optické pomůcky). Kde jsou třeba “brýle na počítač“? Kde jsou tzv. “kancelářské brýle“? Na to prostý “brýlový recept” nestačí, vznikal totiž v době, kdy neexistovaly ani kancelářské ani progresivní čočky (pro starší bifokální čočky stále stačí). Pro dokonalé zhotovení brýlí podle Vašich potřeba je nezbytná Vaše domluva jak s optometristou, tak i s optikem. A ideálně také optometrista s optikem spolu. Tak to u nás děláme. Ale “brýlový recept”, který od nás dostanete, můžete použít v jakékoliv oční optice, nejenom u nás.
Paní optička Vám pomůže s výběrem vhodné obruby. Není to jen otázka barvy či estetiky, tvaru nebo velikosti obličeje. Brýlovou obrubu musíte zvolit také podle účelu. Brýlová čočka se musí do obruby optimálně vejít, nemáte-li platit více za “výrobní” čočku na zakázku. Volba správné čočky dnes rovněž není zcela jednoduchá. I při tomto výběru musí optik vědět, na co brýle potřebujete. Nebojte se o tom mluvit (chcete např., aby se samozabarvovací brýle zatmavovaly i v autě?). Ochranné filtry? Sportovní brýle? Cokoliv jiného?
Očnímu lékaři přísluší vyšetřování oka a okolí jako funkční jednotky a anatomické struktury. Dále je to pochopitelně léčba očních nemocí (vyjma dioptrických vad, předpis brýlí patří do rukou optometristy). V neposlední řadě je to předcházení očním nemocem, odhalování rizikových faktorů.
Celá řada poruch na sebe upozorní – zhoršením vidění, bolestí, zarudnutím nebo otokem, pak člověk většinou lékaře vyhledá. Jsou bohužel i velmi vážné nemoci, které se neprojeví včas – typicky jde o právem obávaný “zelený zákal” – k jeho vyloučení potřebujeme více testů a opakované měření očního tlaku.
Pro detailní vyšetření očního pozadí musíme zornice rozkapat – viz příslušný blok níže.
Váš stav může vyžádat provedení dalších vyšetření, jako je optický koherenční tomograf nebo vyšetření zorného pole (perimetr). Některé stavy však musí řešit vyšší pracoviště, oční klinika nebo jiný specialista.
Paní asistentka Vám zpříjemní čas v čekárně, provede administrativní úkony a provede výběrem brýlových obrub.
Rozkapání zornic:
Pro detailní vyšetření celé sítnice je nezbytné rozšířit zornice, neboli je “rozkapat”. Pomocí očních kapek se rozšíří zornice na dobu asi 2-6 hodin. To u většiny lidí vede ke zhoršení vidění a zvýšenému oslnění sluncem. Člověk na tuto dobu ztrácí schopnost řídit auto, číst a ovládat některé stroje.
Vyhraďte si proto dostatek času, kdy nemusíte řídit auto a pracovat. Děkujeme za pochopení.