Krátkozrakost u dětí

Krátkozrakost (myopie) je refrakční (dioptrická) vada. Začíná se objevovat obvykle již v dětství nebo dospívání. Po 20. roce věku se většinou mění jen málo. Projevuje se zhoršením vidění do dálky, do blízka („na krátko“) dítě vidí dobře – odtud tedy název. Menší děti neumějí posoudit své vidění – vůbec nemusejí poznat, když vidí hůře. Vada tak na sebe může upozornit až ve škole, kdy dítě nevidí dobře na tabuli a podobně.
Většina případů krátkozrakosti je způsobena nadměrným růstem oka do délky. Důsledkem je, že se světelné paprsky protínají nikoliv na sítnici jako u zdravého oka (obrázek vlevo), ale před ní, obrázek vpravo (šipka ukazuje ohnisko před sítnicí). Obraz na sítnici je proto neostrý a vidění rovněž.

Schéma krátkozrakosti, dlouhé oko vpravo.

Dětské oko je menší a kratší než v dospělosti, musí pomalu vyrůst. Při zdravém vývoji oka se obraz stále promítá na sítnici.
U krátkozrakosti vzniká obraz před sítnicí, neboli je oko příliš dlouhé. Čím vzdálenější je pozorovaný předmět, tím rozmazanější je jeho obraz na sítnici, tím méně ostře dítě vidí.
Pro dobrý vývoj zraku je nezbytný ostrý obraz na sítnici po celou dobu vývoje.

Může se zdát, že stačí rozmazané vidění vyřešit brýlemi, kontaktními čočkami nebo v dospělosti operací.
Bohužel problém krátkozrakosti není jen o rozmazaném vidění. Krátkozrakost je spojena se zvýšeným rizikem zraku ohrožujících očních onemocnění, jako je odchlípení sítnice, zelený zákal a tzv. myopická makulopatie (porucha žluté skvrny) s následným různě významným poškozením zraku. Riziko těchto chorob roste s předozadní délkou oka (axiální délka) a věkem.

Je nesmírně důležité včas zachytit děti ohrožené krátkozrakostí, zejména jejími vyššími stupni s velkou délkou oka.

Obrázek níže zobrazuje rozdíl vzhledu sítnice normální (vlevo) a hrubě poškozené sítnice těžce krátkozrakého oka (vpravo). Rizikem a nepřítelem je příliš velká délka oka. Všechny oční struktury jsou pak tenčí a slabší, než by měly být.

Zdroj: www.theeyeofmedia.com

Podíl krátkozrakých dětí se stále zvyšuje. Více jsou v ohrožení děti, u nichž je pravděpodobné, že se u nich rozvine vyšší úroveň krátkozrakosti. Ta přináší větší rizika pro zrak v budoucnu.

Rizikové faktory krátkozrakosti

  • krátkozrakost jednoho nebo obou rodičů
  • vyšší délka oka jednoho nebo obou rodičů
  • doba strávená u mobilu (i jinou činností do blízka)
  • krátká pracovní vzdálenost
  • krátká doba strávená venku
TAKTO NE!

Z toho je zřejmé, že některá rizika ovlivnit nelze, ostatní však ano.
Krátkozrakost si můžeme představit jako přizpůsobení vyvíjejícího se oka na činnost do blízka.
Dítě by mělo trávilo činnostmi do blízka co nejméně času. Maximálně 60 minut denně pro děti na prvním stupni u chytrého telefonu či tabletu (ale také čtení, psaní, kreslení!), děti menší vůbec! Má to smysl.
Naopak žádoucí je pobyt venku, co možná nejdéle. I to má smysl.

Léčebné brýle

Naštěstí je možné od roku 2023 vyrobit pro dítě brýle s léčebnými brýlovými čočkami. Těchto brýlí se není třeba bát – vypadají zcela jako normální brýle a děti si na ně rychle zvyknou.
Studie prokazují, že použití těchto brýlí zpomaluje zhoršování krátkozrakosti. Účelem těchto brýlí není a ani nemůže být vadu snížit (oko nejde zkrátit!), ale zpomalit (ne zastavit!) růst oka do délky.
Méně dlouhé oko znamená menší nejen méně dioptrií, ale také nižší riziko očních onemocnění v budoucnosti.
Brýle s těmito čočkami jsou sice dražší než běžné brýle, zato lze očekávat jejich méně častou výměnu díky zpomalení vývoje vady. U nás používáme léčebné brýlové čočky Mycon německé firmy Rodenstock (založena v roce 1877) a léčebné brýlové čočky Miyosmart zavedené japonské firmy Hoya (založena v roce 1941).

Účinná léčba krátkozrakosti jako prevence pozdějších komplikací je léčbou komplexní. Nezbytnou součástí léčby je změna návyků: méně činnosti do blízka, více pobytu venku.

Simulátor krátkozrakosti
na stránkách výrobce léčebných čoček Hoya.

Oční kapky? Studie M.A.R.S.

V současné době probíhá v ČR studie, která zkoumá efektivitu podávání silně naředěných atropinových kapek u krátkozrakých dětí. Studie ze světa ukazují, že jejich dlouhodobé podávání může zpomalit zhoršování krátkozrakosti u dětí. Podmínky zařazení do studie a další podrobnosti najdete přímo na stránkách studie – níže je odkaz. Máte-li zájem o další informace, zeptejte se očního lékaře.


Poznámka pod čarou: výše uvedený text není učebnicí očního lékařství. V zájmu srozumitelnosti obsahuje záměrná zjednodušení!

Loading