29. a 30.10.2024 PROTESTUJEME
Vážení pacienti, zákazníci a návštěvníci našich stránek,
dovolujeme si upozornit, že se oční ambulance Okularium rozhodla protestovat proti stavu a směřování našeho zdravotnictví a proti platbě za naši práci, která je vyjádřena úhradovou vyhláškou na rok 2025. Zvolili jsme tuto naši mírnou formu protestu i proto, abychom jako společnost nezavírali oči před problémy, ale abychom se o ně zajímali a pokusili se je řešit. Neřešené problémy obvykle dopadají mnohem větší silou.
Níže uvádíme naši argumentaci, prosíme, přečtěte si ji. Máte-li chuť, může anonymně přidat komentář dole na této stránce, budeme velice rádi za Váš názor. Můžete i napsat e-mail: info@okularium.cz. Děkujeme za čas, který věnujete tomuto tématu.
Žádáme Vás o pochopení a děkujeme za něj.
Vaše Okularium
Ambulance i oční optika jsou v ordinační době normálně otevřené.
V těchto dnech se nám nedovoláte telefonem a nelze se ani objednat on-line.
Prosíme, nepište ani SMS – s výjimkou zákazníků oční optiky.
NÍŽE UVEDENÝ TEXT JE APOLITICKÝ.
1. Protestujeme proti úhradové vyhlášce.
Úhradová vyhláška je každoroční nástroj ministerstva zdravotnictví (MZ), kterým direktivně stanovuje ceny zdravotní péče mimo další cenou bodu. Přijde vám v pořádku snížení hodnoty bodu pro oční ambulance z 1,04 Kč v roce 2024 na 0,96 Kč v roce 2025? Od hodnoty bodu se sice odvíjejí platby v roce 2025, dopad však bude až v roce 2026 (při konečném vyúčtování) a pak i v roce 2027 (pro něj je příští rok referenční). Prioritou MZ je „minimální plošný růst úhrad“ a předpokládá maximální meziroční růst ve výši 0-2 %, přičemž přiznává, že na úrovni individuálních poskytovatelů patrně dojde i k meziročnímu poklesu úhrad.
Více o úhradové vyhlášce: nasezdravotnictvi.cz – Lékaři i pacienti v pasti.
A jiný pohled zde: Seznam zprávy.
Text vyhlášky ke stažení např. zde – jen pro zajímavost.
Nedostatečnou dostupnost zdravotní péče chce MZ řešit tím, že stávající lékaře donutí za stejné peníze ošetřit více pacientů.
Chcete Vy být těmito pacienty?
Nebude důsledkem to, že lékaři budou vypovídat smlouvy se zdravotními pojišťovnami? Jako zubaři? Zubní péče byla zcela hrazena z pojištění a dnes se zubní lékaři bez problému bez pojišťovny obejdou. I tak je problém zubaře najít. Žádná ambulance nemá povinnost mít smlouvu s pojišťovnou.
Protest proti úhradové vyhlášce je protestem proti zdravotnímu systému, nikoliv proti konkrétní osobě.
*) Sdružení ambulantních specialistů učinilo s ministrem zdravotnictví dohodu, jejíž detaily neznáme. Tato dohoda však nemění úhradovou vyhlášku – my protestujeme proti úhradové vyhlášce.
2. Protestujeme proti směřování českého zdravotnictví.
Nelíbí se nám zhoršování dostupnosti zdravotní péče.
I my jsme pacienty a sami vidíme, jak těžké je najít ambulantního specialistu. A když už, tak jak dlouhá je čekací doba na vyšetření? Nepovažujeme za správné, aby se na vyšetření k nám čekalo 4 měsíce i více. Milión občanů nemá svého praktického lékaře. Jak je to možné, kde je chyba?
Stárneme a systém se na to nepřipravuje.
Řada lékařů je důchodového věku, mohou odejít na odpočinek kdykoliv. Populace neúprosně stárne. Generace „Husákových dětí“ pomalu začíná zdravotní péči čerpat. Potřeba péče bude větší a dostupnost péče horší. Systém potřebuje změnu, nejen více peněz!
Kdo nás bude léčit?
Protežování nemocniční péče.
Je v pořádku, že v minulém roce si nemocniční lékaři vydobyli přidání, určitě pamatujete. Ovšem ambulantního sektoru se přidání peněz lékařům ani v nejmenším netýkalo. Ani korunou. Nemocniční lékaři se tak mají lépe než dříve. Nezávidíme jim, také jsme roky sloužili stovky hodin přesčasů. Ale jakou motivaci mohou tito lékaři mít, aby převzali soukromou ambulanci? Finančně si pohorší a starosti by si přidali. Proto se dá očekávat další zhoršení dostupnosti ambulantní zdravotní péče. A jak jinak se do nemocnice mají lidé dostat než přes ambulanci?
Protesty nemocničních lékařů mají logicky větší sílu (přes 90 % peněz do zdravotnictví dostávají nemocnice).
Dlouhodobé přehlížení problémů zdravotnictví.
O problémech zdravotnictví se ví roky. 30 let systém funguje jakýmsi samospádem, skutečná reforma v nedohlednu. Není politická vůle ke změnám. Žádná pozitivní změna nebyla žádnou vládou dokončena. Je dobře, že lidé potřebují zdravotní péči většinou jen někdy. Zanadávají si jen chvíli a nakonec jsou rádi, že jsou zdraví a péči nějakou dobu nebudou potřebovat.
Občané většinou nerozumějí, jak zdravotnictví funguje. Nemusejí mu rozumět. Ale své poslance vybírají bohužel podle jiných měřítek. A zdravotní systém přežívá ve svém polosocialistickém modelu. Politická reprezentace nedokázala za 30 let ani definovat základní pojmy, jako je třeba standardní péče (Víte, na jakou péči máte nárok a za co již máte platit?). Ne snad kvůli neochotě, ale u nás bohužel kvůli 30 korunám padají vlády. Důsledky sklízíme nyní, kdy je problém se ke zdravotní péči vůbec včas dostat.
Aktuální text na: Seznam zprávy
Cena zdravotní péče.
Zdravotnictví není a nemůže být levné. Rozvoj lékařské vědy a moderní postupy nemohou být levné. Je to v pořádku. Neříkáme snad, že zdraví je to nejcennější, co máme? Ale zdravotnictví není jediný obor, který je schopen pohltit veškeré prostředky, které do něj společnost vloží. Projeví se to však na zdraví lidí?
Systém potřebuje skutečnou reformu, nejen více peněz.
Není mnoho času!
Pro zlepšení stavu zdravotní péče neexistuje žádné jednoduché řešení, jako třeba:
„Lékařské fakulty musí přijímat více studentů.“ Myslíte? Studium trvá 6 let, atestace dalších 5. A kde máte záruku, že budou chtít pracovat v systému, který na ně klade vysoké nároky a jako celek se chová ke svým zaměstnancům mnohdy nepřátelsky? Dnešní mladí mluví perfektně anglicky a druhým jazykem – co jim brání jít pracovat do ciziny za lepších podmínek?
„Ať mají mladí lékaři povinnost pracovat v ČR 10 let.“ Ano? Je snad nějaká jiná profese, která tuto nevolnickou povinnost má? Vy jste ji měli? A s takovou perspektivou – kdo půjde studovat medicínu?
„Studovali zadarmo, ať vzdělání zaplatí a pak ať jdou.“ Opravdu? A jak to problém řeší? Myslíte, že by jim to bránilo v odchodu? Anglicky mluvící cizinci si studium na fakultách platí a odcházejí pryč. A jiné obory si studium platí? Vy jste něco platili za státní školu?
„Ať přijdou lékaři z ciziny.“ Souhlas, ale to se již naštěstí děje, ale zřetelné zlepšení se nedostavuje. A pokud se cizinci stejně musejí naučit cizí jazyk, proč to není třeba němčina? Větší země, lepší podmínky…
Máte svůj nápad? Napište jej prosím do komentářů dole.
Chování pacientů.
Již hodně dlouho pracujeme a vnímáme, jak se zhoršuje chování některých lidí, pacientů i jejich doprovodů. Jak stoupá jejich agresivita. A nezodpovědnost. Klidně nepřijdou na objednané vyšetření a ani z toho nemají špatný pocit. Že na ně lékař a další zdravotníci čekali? No a? Neznají slušnost a porušují pravidla. Řada z nich jsou frustrovaní lidé nespokojení se svými životy. Ale zdravotníci poskytují zdravotní služby – nejsou jejich hromosvod! Vyhrožování, nadávky, agresivita. Copak se snad již k sobě nehodláme chovat slušně? Snad za to mohou i problémy, o kterých píšeme výše. A není chování pacientů jedním z důvodů, proč se mladí lidé nehrnou do zdravotnictví?
Co uděláte vy pro zlepšení stavu zdravotní péče?
Zdravotnictví se týká každého. Nebo se bude týkat. Změnit ho k lepšímu bude trvat dlouho. Systém nepotřebuje jenom peníze, ale hlavně reformu a jasná pravidla. Zjednodušit a zpřehlednit. Modernizaci. Koncepci.
Změna je nutná: aktuální článek na nasezdravotnictvi.cz.
Máte nápad, co s tím? Podělte se o něj v komentáři dole!
Ptejme se svých politiků, co dobrého udělali pro zdravotní péči. Dosud jen hasí nejhorší požáry přilíváním peněz, nic více!
Jak protestujeme?
U nás budeme 29. a 30.10.2024 fungovat takto: ambulance normálně funguje pro všechny objednané pacienty, samozřejmě i o pacienty neodkladné a také pacienty akutní (ty mezi 13.-14. hodinou).
AVŠAK
Po tyto 2 dny nebudeme reagovat na telefon a bude uzavřeno i internetové objednávání.
Nevolejte, nepište SMS. V akutních a neodkladných případech přijďte.
Výjimkou jsou zákazníci optiky, ty prosíme o zaslání SMS, zavoláme.
Omlouváme se všem, kterých se toto omezení dotkne.
Chceme alespoň několik lidí informovat o problémech, o kterých možná nevěděli. Pokud se dostupnost zdravotní péče zhorší, budeme mít všichni mnohem větší starosti.
Děkujeme za pochopení.
Úvaha o systému zdravotní péče.
Zaměstnanci a OSVČ povinně platí zdravotní „pojištění“. Z jeho povahy jde však o daň, poměrnou část příjmu. Nemají žádnou volbu. Volba zdravotní pojišťovny je předstíráním svobodné volby, téměř o ničem nerozhoduje (pokud tedy nejste nadšení z příspěvku na sport či jiné drobné za benefity). Za děti a důchodce platí stát (zlomek v porovnání s výše uvedenými – hrajeme hru na pojištění, kde asi bere peníze ten stát?).
Zdravotní pojišťovny objednávají pro své klienty zdravotní péči prostřednictvím smluv s poskytovateli zdravotní péče. Jsou za její dostupnost zodpovědné.
Cenu zdravotní péče stanovuje stát formou Úhradové vyhlášky a prostřednictvím dalších vyhlášek a pojišťoven uplatňuje regulace objemu poskytnuté léče, nákladů na léky, vyžádané péče a podobně.
Potud kompletně socialistický model, ze kterého v 90. letech vzešel – a v 90. letech i ustrnul. Pojišťovny mají minimální manévrovací prostor, klidně je můžeme odmyslet (jedna pojišťovna nebo více nebo jiná státní instituce – vidíte snad rozdíl?).
Poskytovatelé zdravotní péče mají ze socialismu jenom financování. Povinnosti a náklady mají kompletně tržní. Platba od pojišťoven je hlavním příjmem poskytovatele (platby za nehrazené výkony je mnohdy jen zlomek – ale pro pacienta, který musí vytáhnout platební kartu, jediným viditelným. Převážně se nestará, co za něj pojišťovna platí.) Z příjmu od pojišťoven je třeba zaplatit všechny náklady ambulance: zaměstnance (u nás jsme čtyři – 2 VŠ a 2 SŠ), nájemné, úklid prostor, povinné pojištění, počítačový program, účetní firmu, elektřinu, teplo a vodu, telefon, internet, pravidelné malování prostor, nákup a praní prádla, ale také takové věci jako pravidelné a povinné revize přístrojů (jsou to děsivé částky, ale nelze je neplatit!), revize od Českého metrologického institutu, dezinfekci, toaletní papír na WC pacientů, léky, ubrousky, papíry a náplně do tiskáren, sterilizace, obnova opotřebovaného materiálu, likvidace odpadů, výměnu plynových kotlů (máme 2) a jejich servis, kontrolu komínů, kontroly elektrozařízení a řadu dalších a dalších menších i větších položek. Na cokoliv se u nás podíváte, muselo být koupeno a zaplaceno. Ceny za tyto služby jsou tržní – stát reguluje pouze příjmy.
Snažíte se poskytovat nejlepší služby a s penězi vyjít. Do toho přijde stát, objedná si službu a zaplatí jen za její část – Úhradovou vyhláškou. Na papíře mají všichni nárok na všechno, všichni by měli být spokojeni? Tak proč nejsou a dostupnost zdravotní péče se rok od roku zhoršuje? A to nezmění více peněz lékařům, ani více lékařů. Nevyhnutelná je kompletní změna financování zdravotní péče tak, aby pacientům byla péče dostupná, pro lékaře motivující, aby ji vůbec chtěli poskytovat a pro společnost jako takovou zaplatitelná.
Zdravotní systém je svázán a a je dosti bizarní. Pacienti platí povinně pojišťovnám – a nemohou ovlivnit kolik a za co. Pacient čerpá péči, ale neplatí za ni (ani nemůže) – platí za něj pojišťovna. Aby pojišťovny vyšly, regulují množství poskytnuté péče – prostřednictvím tlaku na poskytovatele, nikoliv konzumenty. Bizarní. A do toho pojišťovně stát nařídí, kolik má platit a kolik má ušetřit. Pojišťovna nemůže ovlivnit pojistné ani spektrum péče – všechno řídí stát vyhláškou. A špatně.
Socialismus ve společnosti zkrachoval. Ve zdravotnictví buď také zkrachuje nebo ho ke krachu přivede.
Pacient je zrnko v mlýnku. Má jedinou možnost systém ovlivnit, pouze při parlamentních volbách. Avšak pozor, 30 let pozoruje politická reprezentace špatné nastavení systému a kromě jediné se jej ani nepokusila reformovat…
TENTO TEXT JE APOLITICKÝ.
Komentáře (anonymní)
Text od Copilota: Krize českého zdravotnictví: Potřebujeme okamžitou reformu
Stávající stav českého zdravotnictví je alarmující. Každý třetí pacient zápasí s nedostatkem odborné péče a dlouhými čekacími dobami. Když se obyvatelé nemohou spolehnout na základní zdravotní služby, je evidentní, že systém selhává. Milióny lidí postrádají praktického lékaře, což je neomluvitelné v moderní společnosti.
Finanční disparita mezi nemocniční a ambulantní péčí
Zatímco nemocniční lékaři si prosadili zvýšení platů, ambulantní specialisté zůstávají na okraji zájmu bez jakékoli finanční podpory. Tato nerovnováha vytváří další překážky a demotivuje lékaře od přebírání soukromých praxí, což vede k prodloužení čekacích dob a horší dostupnosti péče.
Zastavená reforma a nedostatečná politická vůle
České zdravotnictví trpí třicetiletým přehlížením problémů bez viditelné reformy. Politická reprezentace nedokáže definovat základní pojmy jako „standardní péče“ a ignoruje nutnost strukturálních změn. Bez politické vůle ke změnám se systém udržuje ve stagnaci, která znevýhodňuje všechny pacienty.
Cena pokroku ve zdravotnictví
Moderní lékařská péče nikdy nebude levná. Rozvoj technologií a lékařské vědy zvyšuje náklady, což je nevyhnutelné. Peníze však nejsou jediným řešením – systém potřebuje skutečné reformy a přehledné struktury, aby efektivně využíval dostupné zdroje.
Iluzorní řešení a jejich důsledky
Některé návrhy, jako zvýšení počtu studentů na lékařských fakultách, jsou zjednodušením problému. Studium trvá mnoho let a mladí lékaři často volí práci v zahraničí kvůli lepším podmínkám. Povinná práce v ČR po studiu by byla nepopulární a neefektivní. Ani cizí lékaři nejsou všelékem, pokud budou čelit stejným výzvám jako domácí specialisté.
Kultura a chování pacientů
Rostoucí agresivita a nezodpovědnost některých pacientů a jejich doprovodů komplikuje práci zdravotníků. Zrušení objednaných vyšetření bez omluvy a obecné porušování pravidel zhoršuje pracovní prostředí, což dále odrazuje mladé lidi od vstupu do zdravotnictví.
Co můžeme dělat pro lepší zdravotnictví?
Každý z nás bude jednou potřebovat zdravotní péči. Změnit systém k lepšímu vyžaduje čas a odhodlání. Potřebujeme jasná pravidla, modernizaci a strukturované reformy. Jen tak můžeme zajistit, že zdravotní péče bude dostupná a kvalitní pro všechny.
Druhý text od Copilota:
Čeští občané jsou denně svědky úpadku zdravotnického systému, a proto nelze přehlédnout jeho zásadní problémy. Tyto problémy jsou mnohovrstevnaté a vyžadují hlubokou úvahu a komplexní přístup k jejich řešení.
1. Nedostupnost zdravotní péče
Jedním z nejpalčivějších problémů českého zdravotnictví je omezená dostupnost zdravotní péče. Dlouhé čekací doby na vyšetření a nedostatek specialistů způsobují, že pacienti často musí čekat měsíce na to, aby se dostali k potřebné péči. Tento problém se obzvláště týká venkovských oblastí, kde je počet lékařů omezený. Když nemá milion občanů svého praktického lékaře, je jasné, že systém selhává v základní péči o své obyvatele.
2. Finanční nerovnováha
Dalším zásadním problémem je nerovnováha v alokaci finančních prostředků mezi nemocniční a ambulantní péčí. Nemocniční lékaři si sice v nedávné době vydobyli zvýšení platů, avšak ambulantní sektor zůstal bez podpory. Tato disproporce vede k demotivaci lékařů převzít soukromé ambulance, což dále zhoršuje dostupnost ambulantní zdravotní péče. Tento problém je rovněž spojen s nedostatkem transparentnosti v distribuci finančních prostředků, což přispívá k neefektivnímu využití zdrojů.
3. Stárnutí populace
Česká republika čelí významnému demografickému posunu, kdy populace stárne a tím roste poptávka po zdravotní péči. Tento trend zatěžuje zdravotnický systém, který není adekvátně připraven na narůstající potřeby starších občanů. Důchodový věk mnoha lékařů navíc znamená, že mohou kdykoliv odejít do penze, čímž se zhoršuje již tak kritická situace s nedostatkem zdravotnického personálu.
4. Nedostatek skutečné reformy
Od revoluce v roce 1989 funguje české zdravotnictví spíše na základě setrvačnosti než promyšlené strategie. Politická vůle k zavedení skutečných reforem chybí, což vede k přetrvávání zastaralých modelů a struktur. Reformní kroky jsou buď polovičaté, nebo nejsou dokončeny vůbec. Tento stav je důsledkem politické neochoty riskovat a zavádět nepopulární, avšak nutné změny.
5. Finanční udržitelnost
Moderní lékařská péče je nákladná a stále dražší technologie a postupy zvyšují finanční nároky na systém. Český zdravotnický systém však často nefunguje efektivně a nedokáže maximálně využít prostředky, které má k dispozici. Investice do zdravotnictví jsou často nesystematické a chybí dlouhodobé plánování, což vede k plýtvání zdroji.
6. Chování pacientů
Rostoucí agresivita a nezodpovědné chování některých pacientů a jejich doprovodů jsou dalším z problémů, který negativně ovlivňuje pracovní prostředí zdravotníků. Nepřítomnost na objednaných vyšetřeních bez omluvy, neúcta k lékařům a zdravotníkům a všeobecné porušování pravidel vytvářejí nepříznivé podmínky pro výkon povolání. Tato situace dále zhoršuje motivaci mladých lidí vstoupit do zdravotnictví.
7. Nerealistická řešení a krátkodobé přístupy
Některá navrhovaná řešení, jako zvýšení počtu studentů na lékařských fakultách, jsou zjednodušením komplexních problémů. Studie trvá mnoho let, a i když by tento krok mohl v budoucnu přinést více lékařů, neřeší současné a akutní nedostatky. Mladí lékaři mají navíc možnost pracovat v zahraničí, kde jsou podmínky často lepší, což české zdravotnictví dále oslabuje.
Závěr Systém českého zdravotnictví potřebuje zásadní reformy, aby mohl efektivně čelit výzvám, kterým čelí. Tyto reformy musí zahrnovat nejen finanční injekce, ale také strukturální změny, které zajistí větší dostupnost a kvalitu péče pro všechny občany. Bez politické vůle a dlouhodobé strategie se zdravotnictví bude nadále potácet ve stavu chronické krize, což má přímý dopad na zdraví a kvalitu života obyvatel.
SWOT od Copilota
Silné stránky (Strengths)
- Kvalifikovaný personál: České zdravotnictví se může pochlubit vysoce kvalifikovaným zdravotnickým personálem, který je dobře vzdělán a odborně zdatný.
- Široká síť zdravotnických zařízení: Dobrá dostupnost nemocnic a zdravotnických zařízení napříč republikou zajišťuje základní péči i v odlehlejších oblastech.
- Historické dědictví: Česká republika má dlouhou tradici lékařství a zdravotní péče, což vytváří pevný základ pro moderní zdravotní systém.
- Dostupnost základní péče: Relativně snadný přístup k základní lékařské péči díky rozšířené síti praktických lékařů.
Slabé stránky (Weaknesses)
- Nedostatek finančních prostředků: Financování zdravotnictví je často nedostatečné, což vede k podfinancování klíčových oblastí a zhoršování kvality péče.
- Dlouhé čekací doby: Pacienti často čelí dlouhým čekacím dobám na vyšetření a zákroky, což může mít negativní dopad na jejich zdravotní stav.
- Stárnoucí populace: Populace České republiky stárne, což přináší zvýšené nároky na zdravotnický systém a vyžaduje specifickou péči pro starší občany.
- Nedostatek praktických lékařů a specialistů: Rostoucí nedostatek lékařů, obzvláště v určitých specializacích a venkovských oblastech, omezuje dostupnost péče.
Příležitosti (Opportunities)
- Technologické inovace: Zavádění moderních technologií a digitalizace může výrazně zlepšit efektivitu a kvalitu zdravotní péče.
- Zahraniční investice: Vstup zahraničních investorů může přinést potřebné finanční prostředky a know-how do českého zdravotnictví.
- Vzdělávání a školení: Investice do dalšího vzdělávání a školení zdravotnického personálu může pomoci udržet vysokou úroveň odbornosti a péče.
- Reforma financování: Zavedení efektivnějších modelů financování a správy zdrojů může zlepšit celkové fungování systému.
Hrozby (Threats)
Rostoucí poptávka po zdravotní péči: Zvyšující se poptávka po zdravotní péči, zejména kvůli stárnoucí populaci, může přetížit již tak napjatý systém.
Odchod zdravotnického personálu do zahraničí: Mladí a kvalifikovaní lékaři často odcházejí pracovat do zahraničí kvůli lepším podmínkám, což zhoršuje situaci v českém zdravotnictví.
Politická nestabilita: Politická nestabilita a nedostatek konsenzu v otázkách zdravotnických reforem může zpomalit nebo zastavit nutné změny.
Ekonomické tlaky: Ekonomická recese nebo jiné finanční problémy mohou vést k dalšímu omezování finančních prostředků pro zdravotnictví.
Napsat komentář